زمان ثبت : سه‌شنبه 16 آبان‌ماه سال 1391 در ساعت 17:56 ~ چاپ مطلب
نویسنده : مرتضی

عنوان : استاد فتحعلی واشقانی فراهانی در گذشت
با سلام

امروز سه شنبه پیکر عموی گرامیم استاد فتحعلی واشقانی فراهانی در زادگاهش روستای واشقان از توابع فراهان استان مرکزی به خاک سپرده شد.


استاد فتحعلی واشقانی در سن 83 سالگی و در اثر بیماری سرطان درگذشت. در سال 1309 در قریه واشقان از توابع فراهان اراک در خانواده ای کشاورز چشم به جهان گشود.

وی در مکتب خانه علاوه بر فراگیری قرآن کریم و آموزه های دینی و اخلاقی آن روز به تمرین خوشنویسی پرداخت. استاد نخستین سرمشق را بر لوح چوبین با عبارت "اول کارها به نام خدا" تعلیم کرد.سپس در سال  1337 نزد شادروان استاد حسین میرخانی در کلاسهای آزاد خوشنویسی به فراگیری خط نستعلیق مشغول شد.  

"واشقانی" در سال 1345 به عنوان مدرس خط نستعلیق در کلاسهای انجمن خوشنویسان به تعلیم هنر پرداخت و در سال1358 به مقام استادی  خوشنویسی دست یافت و پس از انقلاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کسب درجه یک هنری نایل گردید." واشقانی" ضمن برگزاری  کلاسهای آموزشی ، به تاسیس انجمن‌های خوشنویسان در شهرهای مختلف کشور (استان مرکزی) اراک، تفرش، آشتیان، ساوه، مامونیه، دلیجان، محلات، خمین، شازند، کمیجان، (استان فارس)لار و...اهتمام ورزید.

استاد در سال 1371 به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران جهت اشاعه هنر خوشنویسی به کشور یمن رفت و سال 75 نیز به همین منظور به کشور جمهوری آذربایجان سفر کرد.   

صلابت در عین سادگی ، و استواری در عین ظرافت از ویژگیهای ممتاز خط استاد است. برپایی نمایشگاههای داخل و خارج از کشور و تربیت خوشنویسان بیشمار در طول سالهای متمادی از دیگر فعالیت های استاد است.

از مجموعه آثار ارزشمند وی می‌توان به کتابهای مانایی چون کلک مشکین 1و2، آیت مهر ، چشمه خورشید، ترجمه کامل قرآن مجید، جلی قلم، دیوان حافظ شیرازی و مشق مشکین اشاره کرد. خانه صنایع دستی و نگارخانه مهمی درشهر اراک به نام استاد "فتحعلی واشقانی فراهانی " نامگذاری شده است.
                                                  بیشتر